7.10 – Zawierzenie św. Józefowi Narodu i Kościoła w Polsce

FOT. MISIONERAC CLARISAS MONTERREY - CATHOPICFOT. MISIONERAC CLARISAS MONTERREY - CATHOPIC

W święto Matki Bożej Różańcowej, 7 października, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zawierzy Naród i Kościół w Polsce świętemu Józefowi. Wydarzenie to będzie mieć miejsce w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, o godz. 18.

Rok Św. Józefa

Kaliskie sanktuarium jest szczególnym miejscem przyzywania opieki św. Józefa. Mimo trudnego czasu modli się tu bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – mówi biskup kaliski Damian Bryl.

Szczególne poruszenie modlitewne – nie tylko w Kaliszu – zwłaszcza 19. dnia miesiąca to owoc ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku św. Józefa. Rozpoczął się on 8 grudnia 2020 roku. Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do świętego patrona – wskazuje bp Bryl.

Zawierzenie św. Józefowi – już 7 października

Zawierzenie św. Józefowi to zaproszenie go do życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce – wyjaśnia bp Bryl. – Zawierzenie to wymaga od nas przede wszystkim ducha wiary, duchowego otwarcia i dyspozycyjności. Przez ten akt, przywołujący wstawiennictwa i opieki św. Józefa, wielkiego orędownika, zobowiązujemy się, że na wszystko, co się dzieje w naszym życiu osobistym, rodzinnym i w życiu naszej Ojczyzny będziemy spoglądać w duchu wiary. Pragniemy też, jak nasz Patron, być wiernymi Bogu, poprzez życie zgodne z Ewangelią.

Zawierzenie poprzedziły narodowe rekolekcje, które pod hasłem „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy” odbywają się w dniach 3-6 października. Nauki w czasie rekolekcji głosili ks. Dariusz Dąbrowski, ks. Krzysztof Wons, ks. Piotr Górski, ks. Marcin Wiśniewski i ks. Dominik Chmielewski.

Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych Stolica Apostolska 30 sierpnia 1997 r. ogłosiła św. Józefa Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. Od I Niedzieli Adwentu 2017 r. W Kaliszu obchodzony był Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa, ustanowiony przez Papieża Franciszka. Nadał on także bazylice tytuł Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

źródło: https://stacja7.pl/z-kraju/7-pazdziernika-odbedzie-sie-zawierzenie-sw-jozefowi-narodu-i-kosciola-w-polsce/?fbclid=IwAR0krond6VjCGF5dffcwZEE0uvu27yxaSAVWCKTU8Ug5U0lcA-oP6PyjO84