Nasza diecezja ma nowego Biskupa Pomocniczego

Ks. Adrian Put, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze został mianowany biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś (28 czerwca 2022 r.) w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Benedykt XVI zdefiniował kapłana, co odnosi się również do biskupa, że to „przyjaciel Jezusa posłany do ludzi” – powiedział zaraz po ogłoszeniu biskup diecezjalny Tadeusz Lityński. – Chciałbym życzyć, aby ks. Adrian, nasz nominat był zawsze przyjacielem Jezusa, a jednocześnie realizował misje posłannictwa. Dziękując mu na za dotychczasowa pracę na wielu odcinkach życia Kościoła diecezjalnego i nie tylko, wyrażam nadzieje, że będzie wspierał życie tego Kościoła swoją modlitwą, praca duszpasterską i tym, co jest przypisane jego charyzmatowi i talentów, które posiada – dodał

Święcenia biskupie nominat przyjmie w sobotę 13 sierpnia. Choć nie jest to jeszcze pewne, z zapowiedzi biskupa diecezjalnego wynika, że miejscem święceń biskupich ks. Adriana Puta najprawdopodobniej będzie zielonogórska konkatedra. Byłyby to pierwsze święcenia biskupie w historii miasta.

Decyzją papieża stolicą tytularną nowego biskupa będzie Fornos Minore.

Ks. Adrian PUT urodził się 4 listopada 1978 roku w Szczecinie.

Po ukończeniu szkoły średniej, w latach 1998-2004 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2004 roku w katedrze w Gorzowie.

W latach 2004-2007 był wikariuszem w parafii pw. Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny w Lubsku, a w latach 2009-2011 w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

W roku akademickim 2007/2008 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, które zwieńczył w 2015 roku uzyskaniem tytułu doktora nauk teologicznych w specjalności: historia Kościoła.

W latach 2011-2015 pełnił funkcję redaktora zielonogórsko-gorzowskiej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela”, a w latach 2011-2016 był pomocniczym duszpasterzem młodzieży ds. Ruchu Światło-Życie.

W latach 2015-2021 był proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Od 2015 roku pełni funkcję moderatora diecezjalnego Diakonii Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, od 2017 roku należy do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, a od 2019 odpowiada za Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny.

W 2021 roku otrzymał tytuł honorowego kanonika zielonogórskiej kapituły kolegiackiej pw. św. Jadwigi.

Od 2 sierpnia 2021 roku jest proboszczem parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.


Komunikat Nuncjatury:

Nuncjatura Apostolska
w Polsce

N. 8078/22

KOMUNIKAT

Ojciec Święty Franciszek mianował

Ks. Adriana PUTA, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Fornos minore.

Warszawa, 28 czerwca 2022 r.

+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski


Dziękując Bogu za ten dar w osobie Biskupa Nominata dla naszej diecezji pamiętajmy o modlitwie w jego intencji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego odczytania Komunikatu w Kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:


żródło komunikatu:

https://episkopat.pl/ks-adrian-put-biskupem-pomocniczym-diecezji-zielonogorsko-gorzowskiej/

źródło zdjęć:

https://www.facebook.com/BpTadeuszLitynski

www.konkatedrazielonagora.pl

https://zgg.gosc.pl/doc/7666327.Mamy-nowego-biskupa-pomocniczego?fbclid=IwAR11pGQ0fmVcRsIvprOqFPNyrTp1ccKGfgKq0WsyOP_UfsNK6xlt5q0uyKY