Drodzy Siostry i Bracia! 
Każdego niemal dnia słyszymy o tym, jak wielu ludzi ginie w wypadkach na naszych drogach. Ludzie wierzący nie powinni być obojętni na ten wielki narodowy problem. Aby to zmienić, zwracamy się do kierowców, pieszych, rowerzystów i wszystkich użytkowników drogi z apelem o jeszcze większą ostrożność i szacunek wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

Niedziela 24. kwietnia 2022 r. to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach. Modlitwy zanoszone będą za wszystkich kierowców w parafiach – hasło tej modlitwy: „Niesiemy Pokój i Dobro na wszystkich drogach” – Główne uroczystości: Niedziela 24.04.2022 r. o godz. 12.00 – parafia pw. Św. Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie – Msza św. za kierowców – ul. Krzyska 112 Mszę św. w intencji wszystkich kierowców odprawi Ks. Jacek Olszak, proboszcz a Ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców wygłosi homilię. Transmisja on-line: https://tarnowkrzyz.aztv.pl 

Dalej niebezpiecznie: Na naszych drogach mimo znacznej poprawy bezpieczeństwa – na co wskazują statystyki i dane – jest nadal bardzo niebezpiecznie. Trzeba przypomnieć, że każde świadome przekroczenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, a więc narażanie na niebezpieczeństwo życia własnego lub innych ludzi jest grzechem przeciwko piątemu przykazaniu Bożemu. Jednym z najbardziej widocznych naruszeń bezpieczeństwa prowadzących do wypadków i nieszczęść na drogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości i brawura, a także jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. 

Wdzięczni kierowcom: Poprzez modlitwę i serdeczną życzliwość okażmy wdzięczność wszystkim kierowcom, karetek, kierowcom transportu publicznego, kierowcom tirów, kierowcom służb oraz tym kierowcom z Polski i Ukrainy, którzy narażając często swoje życie niosą pomoc potrzebującym w Ukrainie. 

Kierujmy się miłością: W drodze rzadko bywa się samemu – przeważnie dzieli się ją z innymi ludźmi. Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego – siostrę i brata. Głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: „Kierujmy się miłością na drodze”, trzeba realizować na każdym odcinku wspólnej trasy i przyoblekać w praktykę dobrych postaw, zachowań oraz wzajemnej modlitwy. Przyzywajmy więc orędownictwa św. Krzysztofa, patrona podróżnych i kierowców, ale też pamiętajmy o tym, że: – chrześcijanin siadając za kierownicę zawsze jest trzeźwy, powinien się kierować miłością na drodze. Potrzebna jest nam miłość do drugiego człowieka i tego też na drodze, którego nie muszę za wszelką cenę wyprzedzić, miłość do tych, którzy jadą ze mną, aby nie spotkało ich coś złego, miłość do pieszych, do korzystających z hulajnogi, do rowerzystów i wszystkich spotkanych na drodze. Miłość rozpoczyna się od życzliwego myślenia o innych, dobrego mówienia o nich i życzliwych gestów.  

Apel do wszystkich: Drodzy Kierowcy, Piesi, Motocykliści i Rowerzyści – wraz z Waszymi Duszpasterzami zwracamy się do Was wszystkich: niech modlitwa do świętego Krzysztofa, jego obrazek, breloczek zobowiązują nas zawsze do czynów miłości – bo ona musi kierować naszym chrześcijańskim życiem, także naszym poruszaniem się po drogach! Niech przez to nasze drogi stają się bezpieczne, a my zachowując Boże Przykazania, zachowując zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego – stajemy się lepszymi ludźmi, prawdziwymi chrześcijanami na każdej drodze naszego życia.  

Umiejmy dziękować: Wyrazem wdzięczności kierowców za bezpiecznie przejechane kilometry, za jazdę bez wypadku jest pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu w ramach akcji MIVA Polska – składając jako podziękowanie 1 grosz za 1 kilometr, bowiem samochód na misjach jest pierwszym narzędziem ewangelizacji. Uczestniczący w akcji MIVA Polska niech mają świadomość wielkości swego zaangażowania, bo wielka to sprawa pomagać nieść innym Chrystusa. (więcej na www.miva.pl ) 

Ks. Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców

Ks. Damian Migacz – Diecezjalny Duszpasterz Kierowców w Tarnowie

źródło: http://www.duszpasterstwokierowcow.pl/?pl_xvi-ogolnopolska-niedziela-modlitw-za-kierowcow,194