17 października dniem modlitwy i postu o pokój

Łaciński patriarcha Jerozolimy w imieniu wszystkich ordynariuszy Ziemi Świętej ogłosił przyszły wtorek dniem postu i modlitwy o pokój. W tym czasie smutku i przerażenia nie chcemy pozostać bezradni. Nie możemy pozwolić, by śmierć i jej oścień (1 Kor 15:55) były jedynym słowem, jakie słyszymy – napisał kard. Pierbattista Pizzaballa, dodając, że chrześcijanie czują dziś szczególną potrzebę modlitwy, zwrócenia się do Boga Ojca.

Dołączmy w tym dniu do postu i modlitwy, i błagajmy Boga o pokój.

Poniżej zamieszczamy tłumaczenie listu Patriarchy Jerozolimy:

Jerozolima, 11 października 2023 r.

“Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju.” (1Kor. 14,33)

Drodzy bracia i siostry

niech Pan rzeczywiście obdarzy nas swoim pokojem!

Smutek i przerażenie tym, co się dzieje, są wielkie. Po raz kolejny znajdujemy się w samym środku kryzysu politycznego i militarnego. Nagle znaleźliśmy się w morzu bezprecedensowej przemocy. Nienawiść, której niestety doświadczamy już zbyt długo, wzrośnie jeszcze bardziej, a spirala przemocy, która nastąpi, spowoduje jeszcze większe zniszczenie. Wszystko zdaje się mówić o śmierci.

Ale w tej chwili bólu i przerażenia nie chcemy pozostać bezradni. I nie możemy pozwolić, aby śmierć i jej oścień (1 Kor 15,55) były jedynym słowem, które można usłyszeć.

Dlatego czujemy potrzebę modlitwy, zwrócenia naszych serc do Boga Ojca. Tylko w ten sposób możemy zaczerpnąć siły i pogody ducha, aby przeżyć ten czas, zwracając się do Niego w modlitwie wstawienniczej, błagalnej, a także płaczu.

W imieniu wszystkich Ordynariuszy Ziemi Świętej zapraszam wszystkie parafie i wspólnoty zakonne do dnia postu i modlitwy w intencji pokoju i pojednania.

Prosimy, aby wtorek 17 października był dla wszystkich dniem postu i wstrzemięźliwości oraz modlitwy. Należy zorganizować czas modlitwy z adoracją eucharystyczną i różańcem do Najświętszej Maryi Panny. Prawdopodobnie w wielu częściach naszych diecezji okoliczności nie pozwolą na duże zgromadzenia. W parafiach, we wspólnotach zakonnych, w rodzinach nadal będzie można organizować proste i subtelne chwile wspólnej modlitwy.

Jest to sposób, w jaki wszyscy razem, pomimo wszystko, spotykamy się na modlitwie chóralnej, aby przekazać Bogu Ojcu nasze pragnienie pokoju, sprawiedliwości i pojednania.

Zapewniam o pamięci w modlitwie.