Wojska rosyjskie wkraczające do Ukrainy, ostrzał przedszkoli, szkół i domów w Donbasie, a następnie inwazja na pozostałe części kraju – takie doniesienia powodują konieczność natychmiastowej reakcji. Caritas Polska przekazała 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłosiła zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

Wpłaty można dokonać bezpośrednio na konto Caritas Polska:

Numery kont do wpłat tradycyjnych:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

Tytułem: UKRAINA

CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa

Lub bezpośrednio przez stronę:

https://caritas.pl/ukraina/


Na dzień dzisiejszy Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przygotowała 90 miejsc noclegowych dla osób uciekających przed wojną.

Wszystkim tym osobom zapewnimy całodobowe zamieszkanie, wyżywienie, odzież oraz środki czystości. Gwarantujemy również pomoc rzeczową i żywnościową wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy zgłoszą się do naszego biura z taką prośbą – podkreśla Sylwia Grzyb, rzecznik diecezjalnej Caritas.

To 10 miejsc w schronisku Caritas w Żukowicach, 30 miejsc w Domu Rekolekcyjnym „Jackówka”, 30 miejsc w domu rekolekcyjnym w Lubniewicach i 20 miejsc w domu rekolekcyjnym w Grodowcu – dodaje.


Jak pomóc Caritas diecezjalnemu?

Wpłacając dowolną kwotę na konto bankowe

07 1020 5402 0000 0702 0020 5716

z dopiskiem UKRAINA


Składając ofiarę w kościele

w niedzielę 27 lutego

w środę 2 marca

przeprowadzona będzie zbiórka do puszek na pomoc Ukrainie


Deklarując chęć przewiezienia rodzin z granicy polsko-ukraińskiej do Zielonej Góry lub do określonego miejsca noclegowego w diecezji własnym transportem i charytatywnie.

Prosimy o kontakt telefoniczny pod następującymi numerami: tel. 600 990 394 – Sylwia Grzyb (rzecznik prasowy – język polski) lub tel. 600 989 864 – Anna Długosz  (język angielski).


Również prosimy o zgłaszanie się do naszego biura pod w/w telefon chętnych Państwa, którzy chcieliby i mogli przyjąć do swoich domów Osoby z Ukrainy, podając ilość miejsc, adres i telefon kontaktowy, zapewniając zamieszkanie i pełne wyżywienie.


Przynosząc do naszych magazynów środki czystości oraz środki higieniczne.

Magazyn Zielona Góra ul. Dworcowa 21

Magazyn Gorzów Wlkp. ul. Towarowa 6a


Kontaktując się z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej – tel. 600 990 394.

Od soboty (26.02.) uruchomione zostaną w Głogowie dwa magazyny: w Miejskim Ośrodku Kultury oraz w Miejskim Centrum Wspierania Rodziny, które otwarte będą w godz. 10–18.


13 maja 1917 roku Matka Boża powiedziała w Fatimie: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”. ☝️

Jeśli więc pragniemy jakkolwiek pomóc w tej dramatycznej sytuacji to pomimo zmęczenia, pomimo pokus, aby karmić się kolejnymi nowinkami, pomimo lenistwa, oschłości duchowej – odmówmy indywidualnie chociaż jedną 10-tkę Różańca!

Za modlitwą musi iść też konkret. Tylko co konkretnego może zrobić Polak w Polsce? Inicjatyw jest sporo – tylko trzeba poszukać i znaleźć coś, co leży w Waszych możliwościach. Mieszkańcy Przemyśla zabierają z dworca PKP Ukraińców do swych domów (i jak tu nie kochać Przemyśla? ❤ ) Możecie wspomóc działanie urzędów i fundacji, które w realny sposób pomagają Mieszkańcom Ukrainy.

W wielu kościołach będą się odbywać Msze o pokój 🕊 jak i nabożeństwa przebłagalne – możecie w nich uczestniczyć. Możecie pościć w tej intencji…

A w końcu możecie sięgnąć po naprawdę proste rzeczy. Wielu Ukraińców pracuje w miejscach, w których bywacie codziennie. Okażcie im swoje wsparcie. Spytajcie, czy możecie im jakoś pomóc. To też jest konkretne działanie.


źródła:

https://caritas.pl/ukraina/

https://caritaszg.pl/caritas-diecezji-zielonogorsko-gorzowskiej-pomaga-uciekajacym-przed-wojna-mieszkancom-ukrainy/

https://zgg.gosc.pl/doc/7373549.Jak-pomoc-Ukrainie-z-diecezjalna-Caritas