Dzieci Komunijne Dzieciom Misji

„Komunia w Ciele Chrystusa jest skutecznym znakiem jedności, komunii, dzielenia się. Nie można uczestniczyć w Eucharystii nie angażując się w szczere wzajemne braterstwo”. 

Papież Franciszek

Tę prawdę powinniśmy uświadamiać sobie za każdym razem kiedy uczestniczymy w Eucharystii i przyjmujemy Komunię Świętą. A kiedy ta świadomość ugruntuje się w nas samych jeszcze mocniej powinniśmy przekazywać ją dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Komunii Świętej po raz pierwszy w swoim życiu. Wszyscy ochrzczeni tworzymy bowiem jedną rodzinę Kościoła niezależnie od tego w jakiej części świata żyjemy.

W większości polskich parafii przyjęty jest zwyczaj, że po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci przychodzą na Mszę Świętą w kolejnych dniach tygodnia, czyli w Białym Tygodniu. Zwykle każdego dnia Białego Tygodnia modlimy się szczególnie za konkretne osoby. Na przykład w poniedziałek za rodziców, dziadków i rodzeństwo, we wtorek za nauczycieli, w środę za parafię itp. Zachęcamy, żeby jeden z dni poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy. To wydarzenie kryje się pod hasłem „Dzieci komunijne dzieciom misji”.

Jest to akcja proponowana przez Papieskie Dzieła Misyjne niemal od momentu ich powstania. Z historycznych dokumentów wiemy, że w początkach Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (dzisiaj pod nazwą Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność Dzieła. Istnieją potwierdzone dane, że było tak nawet w przypadku św. Teresy z Lisieux i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji. Ten dzień jest doskonałą okazją, aby uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć im oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje.

Temat tego roku duszpasterskiego brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Dlatego i my podczas Pierwszej Komunii Świętej pragniemy pamiętać o tym, że Kościół jest jeden na całym świecie! Jak co roku przygotowaliśmy obrazek i plakat. Kryje on w sobie wiele znaczeń!

JEZUS

Kościół nazywa się Ciałem Jezusa. Jezus jest jego głową. To On założył Kościół i pragnie, żeby wszyscy ludzie na świecie do niego należeli. Jedno jest Ciało Jezusa i jeden jest Kościół.

KRZYŻ

Znakiem, który łączy wszystkich wierzących w Chrystusa, jest krzyż. Znakiem krzyża zostaliśmy namaszczeniu w dniu chrztu świętego. To właśnie ten sakrament włączył nas do rodziny Kościoła. 

DUCH ŚWIĘTY

Duch Święty prowadzi Kościół. Dba o to, żebyśmy byli wierni nauce Pana Jezusa i tę naukę nieśli innym.

CHLEB i WINO

Chleb i wino to znaki Eucharystii. Pod tymi postaciami przychodzi Pan Jezus w każdej Mszy Świętej. Kościół gromadzi się wokół Eucharystii. To ona jest w centrum Kościoła. Wszędzie tam, gdzie są uczniowie Pana Jezusa, czyli Kościół, jest sprawowana Eucharystia. Tak jak nasze ciało potrzebuje jedzenia, tak w Kościele, w Ciele Chrystusa, potrzebujemy Komunii Świętej.

DZIECI ŚWIATA

Chociaż w różnych częściach świata ludzie różnie wyglądają, mają inny kolor skóry, inny kolor oczu, mówią różnymi językami, inaczej się ubierają, to należą do tego samego Kościoła co my! Są naszymi braćmi i siostrami

BIBLIA

Nauka Pana Jezusa została spisana w Piśmie Świętym. To nasz najlepszy przewodnik w życiu. Czy wiecie, że Biblia (Stary Testament, Nowy Testament i poszczególne księgi)  została przetłumaczona na 3495 języków świata?! Jest ich tak dużo, żeby słowo Boże mogło dotrzeć do każdego człowieka na ziemi.

DZIECI KOMUNIJNE

Tak jak dzieci w Polsce przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej, tak też przygotowują się ich koledzy i koleżanki na całym świecie. Wielu z nich nie będzie miało takiej pięknej uroczystości Komunii Świętej jak wy. A to dlatego, że nie znają jeszcze Pana Jezusa, albo dlatego, że ich rodziców i rodzin nie stać na piękne stroje i smaczne jedzenie na przyjęciu. Pamiętajcie o nich w modlitwie w dniu Pierwszej Komunii i w dniu misyjnym w Białym Tygodniu. A może uda się wam też podzielić z nimi jakąś małą częścią waszych prezentów?

LOGO PDMD i NAPIS: DZIECI KOMUNIJNE DZIECIOM MISJI

Pamiętajcie, że w wielkiej rodzinie Ciała Chrystusowego, czyli Kościoła, mamy wielu braci i wiele sióstr. Pomagamy misjom i misjonarzom nie dlatego, że dzieci na misjach są biedniejsze od nas. Pomagamy im dlatego, że są naszą rodziną. Rodziną Chrystusa.  

Jeden Kościół jest na świecie, sam Pan Jezus Go założył,

Jego rozwój oraz trwanie w nasze ręce ufnie złożył.

Chcę pomagać innym dzieciom, bo to moi bracia, siostry,

w Chrystusowym tym Kościele nikt nikomu nie jest obcy!

źródło: https://missio.org.pl/dzieci-komunijne-dzieciom-misji/