Komunikat w związku z przekazaniem relikwii bł. Rodziny Ulmów

Drodzy Diecezjanie,

w niedzielę 10 września br. w Markowej na Podkarpaciu miała miejsce uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów: Józefa, Wiktorii i ich siedmiorga dzieci. W imię wierności Chrystusowi oddali oni własne życie w heroicznym akcie miłości bliźniego ratując rodziny żydowskie w czasie drugiej wojny światowej.

Ci Błogosławieni Męczennicy dają nam „przykład jakże niezwykłej rodziny, która osiągała świętość w zwyczajnych okolicznościach życia. […] Ukazują przede wszystkim piękno i wartość małżeństwa opartego na Chrystusie, gdzie Boża łaska jest fundamentem wszystkiego. Ich miłość realizowana w codzienności może również motywować do otwartości na życie oraz do wzięcia odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia. Heroiczna postawa miłości wobec bliźnich, powinna pobudzać nas do życia nie tyle dla własnej wygody czy chęci posiadania, ale do życia będącego darem siebie dla innych” (List pasterski KEP dotyczący beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci).

Dzięki życzliwości abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, do naszej diecezji trafią relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów. Ich przekazanie odbędzie się podczas odpustu Matki Bożej Różańcowej w diecezjalnym sanktuarium w Rokitnie w sobotę 7 października bieżącego roku. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00, a sumie odpustowej sprawowanej o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski, a wcześniej również pasterz naszej diecezji.

Do udziału w rokitniańskim odpuście różańcowym połączonym z przekazaniem relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów gorąco zapraszam wszystkich diecezjan, a w sposób szczególny wszystkich członków Żywego Różańca. Księży Proboszczów proszę o zorganizowanie wyjazdów z parafii i dekanatów, tak aby umożliwić dotarcie do Rokitna jak największej liczbie wiernych.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Tadeusz Lityński Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Zielona Góra, 15 września 2023 r.