Pandemia Świętości – Bp. Adrian Galbas

Świętość polega na naśladowaniu Chrystusa ubogiego, pokornego i dźwigającego krzyż – powiedział bp Adrian Galbas SAC. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej na antenie TVP 3 prowadzi rozważania rekolekcji adwentowych. Ich tematyką są trzy pandemie. Pierwsza konferencja dotyczyła „Pandemii Świętości”.

Na wstępie duchowny podkreślił, że sensem rekolekcji jest refleksja nad własnym podejściem do wiary i osobistej relacji z Bogiem. Następnie powzięcie kroków by naprawić to „co nam się sypnęło”, z czego nie jesteśmy zadowoleni. – Tym co nas zbiera w całość, co nas scala jest zawsze Słowo Boże. Dlatego rekolekcje polegają na tym, by słuchać, przyjąć, a potem daj Boże starać się wypełnić usłyszane słowo Boże w naszym życiu – wyjaśnił duchowny.

Biskup Galbas wytłumaczył, że temat rekolekcji będzie związany z pandemią, ponieważ nie ma właściwie osób, które nie doświadczyłyby jej skutków – jedni stracili kogoś bliskiego, inni ciężko przeszli chorobę, ktoś inny stracił pracę. Pandemia, w opinii kapłana, jest również czasem trudnym dla Kościoła, który jest wspólnotowym zgromadzeniem wokół Jezusa. – To wszystko nas jakoś przygnębia, a niektórych doprowadza wręcz na granicę rozpaczy. Dlatego pomyślałem, że w rekolekcjach też powinniśmy powiedzieć coś o pandemii, czy raczej o pandemiach. Ale nie o koronawirusie, bo na tej się nie znam. Ale o trzech innych: o pandemii świętości, radości i tej trzeciej na „m”. Te trzy powinny dotknąć nas wszystkich – zaznaczył.

Biskup wyjaśnił, że dzisiejszy odcinek rekolekcji będzie poświęcony „pierwszej pandemii” czyli świętości, która jest pierwszym powołaniem każdego wiernego. Biskup na przykładzie „Kazania na Górze” wskazał, że błogosławieni są wszyscy ci, którzy w swoim ziemskim życiu „podłączają się do Jezusa i chcą być jak On”. – Świętość polega na naśladowaniu Chrystusa ubogiego, pokornego i dźwigającego krzyż – dodał. Duchowny przypomniał zalecenie papieża Franciszka, by każdy zrobił sobie litanię prywatnych wszystkich świętych – świętych z sąsiedztwa, a więc ludzi, którzy żyją obok i dają przykład naśladowania Chrystusa i dźwigania własnego krzyża. Opowiedział też kilka własnych historii spotkania z osobami dającymi niezwykłe świadectwo wiary i miłości. m.in. mężem który nigdy nie opuścił żony alkoholiczki i o młodym chłopaku cierpiącym na raka.

– Pomyślmy, czy my znaleźlibyśmy się dzisiaj w czyjejś litanii do jego prywatnych świętych. Czy nasze życie, czy moje chrześcijaństwo jest właśnie takie. Jest naśladowaniem Chrystusa ubogiego, pokornego i dźwigającego krzyż. A jeśli nie, to dlaczego – zaproponował. Bp Galbas za papieżem Franciszkiem wyjaśnił, że Bóg nie chce by ludzie prowadzili życie przeciętne i puste. A także, że najpiękniejszym dniem życia jest ten, gdy staniemy twarzą w twarz z Jezusem, który jest absolutnie święty. – Takiego przeżycia Wam i sobie najserdeczniej życzę. Amen – zakończył. Bp Adrian Galbas SAC od środy 9 grudnia o 20. 30 na antenie TVP 3 przez trzy dni będzie głosić rozważania rekolekcji adwentowych.

Do pobrania nauka rekolekcyjna:

żródło: https://misyjne.pl/bp-galbas-tym-co-nas-zbiera-w-calosc-co-nas-scala-jest-zawsze-slowo-boze/?fbclid=IwAR0WMYFNcSjSE1EH2-wPaM2rJnSkGHTnTKF195wm8NF9MVKYk5mIJl3ZvxA